The following members of the teaching staff are hereby assigned the following duties for the session 2019-20 w.e.f. 01-08-2019. All are requested to note for compliance:-

 

1.COLLEGE COUNCIL:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik, Principal                Chairman
  2. Dr. Wazir Singh                                                   Member 
  3. Dr. Hariom                                                          Member 
  4. Mr.Narender Kumar                                         Member 
  5. Mr. Anoop Mor                                                  Member                                                   
  6. JItender Sharma                                                Bursar

 

2.Public Information Officer:-

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal             1st Appellate authority
  2. Dr. Wazir Singh                                     S.P.I.O.
  3. Sh. Dinesh                                             Dy. Supdtt.
  4. Sh.Sanjeev                                             Clerk  
  5. Sh. Naresh                                             Steno                

 

3.BURSAR:

  1. Sh. Jitender Sharma

 

4.TUTORIAL BOARD:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Chief Tutor         
  2. Dr. Hari om                               B.A.-3rd , B.A. Geog. & Eng.  Hons-III
  3. Dr.Narender Kumar                         ------------do--------------
  4. Sh. Manisha Dalal                    B.Com.-1&II&III,  B.Com.-I Hons.
  5. Ms. Sarita                                              ------------do--------------
  6. Mrs. Babita                                           ------------do--------------
  7. Sh. Anoop Mor                        B.A.-I,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-I
  8. Sh. Jitender (math)                           ------------do--------------
  9. Sh. Sandeep Sharma                B.A.-II,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-II
  10. Mr. Vikash Sharma                      ------------do--------------
  11. Smt. Isha   Jain                        B.Sc. (Comp.Sci.) I&II &III
  12. Smt. Himanshu Garg             B.Sc. (Non-Medical) –I & II, and III classes
  13. Sh. Sanjay                                B.Sc. (Medical) –I & II, and III BCA all classes

 

5.STAFF SECRETARY:

  1. Dr.Wazir Singh                                           Minutes
  2. Sh. Jitender Sharma(math)                       Member
  3. Smt. Sonal Jain                                            Social (Ext. Lect.)

6.BUILDING FUND COMMITTEE:

  1. Smt.Rajeshwari Kaushik                     Chairperson
  2. Dr. Wazir Singh                                     Member                                             
  3. Dr. Hariom                                             Member
  4. Sh. Jitender Sharma                              Bursar                           
  5. Mrs.Usha Chawla                                  Retd. Principal
  6. Dr. R.C. Jain                                             Retd. Principal.
  7. Sh. G.C. Garg                                           Retd. SDO
  8. Topper Student of B.A.-III (5th Sem.) 
  9. Sh. Dinesh                                                 Dy. Supdtt.

 

7.PROCTORIAL BOARD:

  1. Dr. Wazir Singh                                           Member
  2. Sh. Sandeep Sharma                                  Member
  3.  Sh. Manisha  Dalal                                     Member
  4. Mr. Manoj Kumar                                        Member

 

8.CHARACTER CERTIFICATE:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Dr. Hariom                                Member

 

9.UNIVERSITY WORK & HOUSE EXAMS:

  1. Sh. Anoop Mor                                         Registrar    
  2. Sh. Sandeep Sharma                              Member
  3. Urmila Sharma                                         Member
  4. Babita Panwar                                         Member
  5. Sh. Jitender                                              Member
  6. Dr. Himanshu Garg                               Member
  7. Ms. Anita Sheokand                              Member (Ext. Lect.)
  8. Sh.Ramkumar                                        Member (Ext. Lect.)
  9. Sh.Sanjiv                                                 Member (Ext. Lect.)
  10. Ms. Manju                                             Member (Ext. Lect.)
  11. Sh.Virender                                           Member (Ext. Lect.)
  12. Sh.Vikramjeet                                       U.Clerk

 

10.LIBRARY COM MITTEE:

  1. Sh. Sandeep Sharma                        Convener
  2. Sh.Jitender Sharma (Bursar)           Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                Member
  4. Sh.Ajit                                                  Member
  5. Sh. Mahipal                                        Member
  6. Miss Mandeep Kaur                         Member
  7.  Suman                                              Member (Ext. Lect.)
  8. Dr. Anita Devi                                   Member (Ext. Lect.)

 

11.Welfare of SC/BC/PH/ESM

  1. Dr. Hariom                                   Convener
  2. Sh Ravi Kumar                            Member
  3. Preety                                          Member 
  4. Sh. Ajit                                         Member 
  5. Dr. Himanshu Garg                   Member        
  6. Sh. Sanjeev clerk                        Member

 

 

12. BEAUTIFICATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Sanjay                                 Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                      Member
  3. Smt. Reetu                               Member
  4. Mrs. Mandeep Kaur               Member

13.BOOK BANK:

  1. Dr. Wazir Singh                            Convener
  2. Sh. Jitender Sharma                    Member 
  3. Sh. Sandeep Sharma                   Member
  4. Sh. Mahipal                                   Member

14. CYCLE STAND COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                        Convener
  2. Smt. Manisha Dalal                 Member
  3. Sh. Sandeep Sharma              Member
  4. Sh. Jitender (bursar)                Member
  5. Ankita                                        Member (Ext. Lect.)
  6. Priyanka                                    Member
  7. Sushil Mor                                 Member (Ext. Lect.)
  8. Parveen                                     Member (Ext. Lect.)
  9. Suman lata                                Member (Ext. Lect.)

 

15. STUDENTS GRIEVANCES  REDRESSAL CELL

 

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal     Chairperson
  2. Dr. Wazir Singh                            Member
  3. Dr. Hari Om                                 Member
  4. Sh. Jitender Sharma                   Member
  5. Dr. Sumita Ashri                          Member
  6. Monika                                         Member

 

 

 

16. CULTURAL ACTIVITIES:

  1. Dr. Wazir Singh                                     Convener
  2. Sh.Jitender Sharma (Bursar)               Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                   Member
  4. Ms. Manisha Dalal                                Member
  5. Ms. Babita                                              Member
  6. Ms. Ritu                                                   Member
  7. Ms. Sarita                                               Member
  8. Dr. Priyanka                                           Member
  9. Ms. Mandeep Kaur                               Member
  10. Sonia                                                       Member
  11. Vikash                                                     Member
  12. Dr. Meena                                              Member (Ext. Lect.)

 

17.COLLEEGE ANNUAL REPORT:

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                      Member
  3. Dr Urmila Sharma                  Member
  4. Sh. Vikash                                 Member
  5. Appoorva                                 Member

18 INVITATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                        Convener
  2. Sh. Sandeep Sharma               Member
  3. Smt. Mandeep Kaur                 Member
  4. Mrs. Priti                                     Member
  5. Appoorva                                   Member
  6. Kanta                                          Member (Ext. Lect.)
  7. Sapna                                          Member (Ext. Lect.)

 

19 DECORATION COMMITTEE (Bouquets & Garlands etc.):

  1. Dr. Sumita Ashri                                Convener
  2. Dr. Himanshu                                    Member
  3. Ms. Sarita                                           Member
  4. Ms. Apoorva                                       Member
  5. Sonal Jain                                            Member (Ext. Lect.)
  6. Jyoti                                                     Member (Ext. Lect.)
  7. Dipali                                                  Member (Ext. Lect.)
  8. Sushil Mor                                         Member (Ext. Lect.)

 

20. TEA & LUNCH COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Convener
  2. Smt. Jitender Sharma (Bursar)        Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                 Member
  4. Ms. Apoorva                                       Member
  5. Sonal Jain                                            Member (Ext. Lect.)
  6. Jyoti                                                      Member (Ext. Lect.)
  7. Sonu Kansal                                        Member (Ext. Lect.)

 

21. STAGE SECRETARIES:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                    Member
  3. Ms. Urmila Sharma                Member

 

22.PHOTOGRAPHY:

  1.  Dr Priyanka                                  Convener
  2. Mrs Monika                                   Member
  3. Dr. Vikash                                       Member
  4. Apporva                                          Member
  5. Mrs. Babli                                       Member

 

23.EDUCATIONAL TOURS:

 1.Dr. Wazir Singh                                    Convener

 2 Dr. Sandeep Sharma                            Member

3. Sh. Jitender Burser   (Bursar)             Member

4. Dr. Rajesh Boora                                 Member

5. Dr. Sumita Ashri                                  Member

8. Dr. Jyoti Rani                                         Member

9.Ms. Sarita                                                 Member

10. Dr. Sangeeta                                        Member

11. Smt. Himanshu Garg                         Member

12. Smt. Babli Rani                                  Member

 

24 Health Fund Committee

  1. Smt. Sumita Ashri                                       Convener
  2. Smt. Himanshu                                          Member
  3. Smt. Babita                                                 Member
  4. Mrs Babli Rani                                             Member

25 BLOOD DONATION &RED CROSS:

  1. Sh. Sandeep Sharma                                          Convener  
  2. Dr. Sumita Ashri                                    Member          
  3. Dr. Jitender                                              Member
  4. Sh. Vikash Sharma                                Member    
  5. Smt. Babita                                               Member 
  6. Ms. Amarjit kaur                                    Member
  7. Ms. Urmila                                                Member
  8. Ms. Sonia                                                  Member

26.SMART CLASSES:

1. Dr.Hari Om                                              Convener

2. Sh. Ashish Kumar                                   Member  

3. Sh. Sanjay                                                 Member

4. Sh. Manoj Kumar                                   Member 

5. Sh. Surender                                           Member

6. Ms. Gurdeep                                            Member

 

27.GIRLS COMMON ROOM:

  1. Dr. Sumita Ashri                                  Convener
  2. Smt. Manju Sharma                             Member
  3. Smt. Himanshu Garg                           Member
  4. Ms Biramati                                            Member

28. SPORTS BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal          President
  2. Dr. Wazir Singh                                    Vice President
  3. Dr.Hari Om                                             Member 
  4. Dr. Rajesh Boora                                  Member
  5. Smt. Manisha Dalal                             Member
  6. Sh. Sandeep Sharma                           Member
  7. Jitender                                                  Member Secretary
  8. Dr. Sangeeta                                          Member                  

 

 29.  N.S.S. CO-ORDINATORS

  1. Ms. Babita Panwar                              P.O. Unit-I
  2. Dr. Monika (Comm.)                                      P.O. Unit-II

30.  N.S.S.  ADVISORY COMMITTEE:

  1. Rajeshwari  Kaushik               Principal                 
  2. Dr. Wazir Singh                        Member
  3. Sh.Jitender (Bursar)                  Member
  4. Smt. Sumita Ashri                       Member
  5. Dr. Monika                                     Member
  6. Ms. Babita Panwar                     Member
  7. BA 5TH SEM. STUDENTS                                 

               

31.PUBLIC RELATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh.                                    Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                    Member
  3. Sh.Ramesh Kumar(Pol.sc)                  Member
  4. Vikash Sharma                                       Member
  5. Smt. Seema Lib. Attendant.                Member 

32 PLACEMENT CELL & GUIDENCE BUREAU:

  1. Dr. Sandeep Sharma                       Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                Member
  3. Dr. Ajit                                                   Member
  4. Ms. Sarita                                              Member
  5. Ms. Reetu                                              Member
  6. Dr. Jitender Kumar                           Member
  7. Ms. Apoorva                                        Member
  8. Ms. Mandeep Kaur                            Member
  9. Ms. Amarjeet                                      Member

33 EWYL SCHEME:

  1. Sh Narender Kumar                                      Convener
  2. Dr. Jitender Kumar                            Member     
  3. Dr. Ajit                                                   Member
  4. Manoj Kumar                                       Member
  5. Sh.Ramesh Kumar(Pol.sc)               Member

34.SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                                      Convener
  2. Sh. Ajit                                               Member
  3. Sh. Sanjay                                          Member
  4. Ms. Manju Sharma                         Member
  5. Sh. Manoj Kumar                          Member
  6. Sh. Ravi                                             Member
  7. Smt. Isha                                           Member